KILPAILUTOIMINTA

Kilpauinti

Kilpauinti on TaTUn ydintoimintaa

Valmennusjärjestelmämme tavoitteena on mahdollistaa motivoituneen uimarin nousu pitkäjänteisen ja suunnitelmallisen työnteon myötä aina maailman huipulle asti. TaTUlla on kilpauimareille käytössä ns. uimarinpolku joka tukee tätä tavoitetta. Toisaalta TaTU tarjoaa myös mahdollisuuden urheilijalle harrastaa kilpauintia omalla tasollaan, vaikkei maailman huippu olisikaan tavoitteena.

Nuoria uimareitamme kannustamme monipuoliseen eri lajien harrastamiseen ja kokeilemiseen sekä kokonaisvaltaiseen liikkumiseen. Mitä vanhemmaksi urheilija tulee, sen lajispesifisemmäksi harjoittelu muuttuu. Seuralla on tärkeä rooli urheilulliseen ja terveelliseen elämäntapaan kasvattajana myös altaan ulkopuolella. Seuran uimarit sitoutuvat noudattamaan yhteisiä pelisääntöjä.

Uimareiden lisäksi TaTU tarjoaa kehityspolun myös valmentajalle. Kokeneiden valmentajien tuki, yhteishenki, yhteiset koulutukset ja mahdollisuus kouluttautua myös seuran ulkopuolisissa koulutuksissa tarjoavat valmentajalle mahdollisuuden kehittää itseään ja edetä urallaan.

TaTUlaiseen kilpauintikulttuuriin kuuluu vahva yhteishenki, toisten kannustus ja yhdessä tekeminen. Valmentajamme ovat sitoutuneita ja suhtautuvat intohimoisesti lajiin. Verrattain pienet ryhmäkoot tukevat laadukasta valmennusta. Meillä on oma persoonallinen tapamme tehdä kilpauintia ja se on tuottanut viime vuosina aikuisten sarjoissa lukuisia henkilökohtaisia ja viestien Suomen mestaruuksia, EM- ja MM-finaalipaikkoja, sekä menestystä kansallisissa nuorten sarjoissa.

Seuraennätykset

Tytöt 17 (25 m)

50 m vu

26,66

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

100 m vu

57,83

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

200 m vu

2.05,52

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

400 m vu

4.34,43

Emma-Lotta Tynkkynen

2015

800 m vu

9.34,69

Emma-Lotta Tynkkynen

2015

1500 m vu

19.52,08

Mari Kausiala

2014

50 m su

30,85

Netta Nyberg

2018

100 m su

1.06,19

Noora Kukkonen

2016

200 m su

2.22,72

Noora Kukkonen

2016

50 m ru

34,77

Minna Porentola

2013

100 m ru

1.14,53

Amanda Saari

2015

200 m ru

2.44,16

Jessika Liimatta

2018

50 m pu

28,88

Annika Karinkanta

2016

100 m pu

1.03,65

Annika Karinkanta

2016

200 m pu

2.26,69

Annika Karinkanta

2016

100 m sku

1.08,14

Noora Poutanen

2016

200 m sku

2.24,73

Noora Poutanen

2016

400 m sku

5.09,38

Mia Vuopio

1995

4 x 50 m vuv

1.53,47

Noora Kukkonen

2015

Noora Poutanen

Emma-Lotta Tynkkynen

Emma Hällfors

4 x 100 vuv

4.02,53

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

Annika Karinkanta

Susanna Ellonen

Noora Kukkonen

4 x 50 m skuv

2.01,27

Noora Kukkonen

2016

Noora Poutanen

Annika Karinkanta

Emma-Lotta Tynkkynen

4 x 100 m skuv

4.22,83

Noora Kukkonen

2016

Elina Karinkanta

Annika Karinkanta

Emma-Lotta Tynkkynen

4 x 200 m vuv

8.58,97

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

Annika Karinkanta

Susanna Ellonen

Elina Karinkanta

Naiset (25 m)

50 m vu

26,54

Amanda Suihkonen

2016

100 m vu

57,48

Aino Puomila

2016

200 m vu

2.05,52

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

400 m vu

4.34,43

Emma-Lotta Tynkkynen

2015

800 m vu

9.34,69

Emma-Lotta Tynkkynen

2015

1500 m vu

18.59,20

Outi Salminen

1989

50 m su

29,96

Aino Puomila

2017

100 m su

1.05,57

Aino Puomila

2016

200 m su

2.22,72

Noora Kukkonen

2016

50 m ru

29,85

Ida Hulkko

2017

100 m ru

1.05,40

Ida Hulkko

2017

200 m ru

2.28,05

Ida Hulkko

2018

50 m pu

28,38

Annika Karinkanta

2018

100 m pu

1.03,23

Annika Karinkanta

2018

200 m pu

2.26,69

Annika Karinkanta

2016

100 m sku

1.04,90

Ida Hulkko

2019

200 m sku

2.24,73

Noora Poutanen

2016

400 m sku

5.09,38

Mia Vuopio

1995

4 x 50 m vuv

1.47,00

Aino Puomila

2018

Amanda Suihkonen

Ella Lammi

Emma-Lotta Tynkkynen

4 x 100 vuv

3.51,21

Aino Puomila

2016

Amanda Suihkonen

Annika Karinkanta

Emma-Lotta Tynkkynen

4 x 50 m skuv

1.59,16

Aino Puomila

2018

Ella Lammi

Amanda Suihkonen

Emma-Lotta Tynkkynen

4 x 100 m skuv

4.13,78

Aino Puomila

2017

Ida Hulkko

Amanda Suihkonen

Emma-Lotta Tynkkynen

4 x 200 m vuv

8.54,10

Amanda Suihkonen

2017

Aino Puomila

Annika Karinkanta

Emma-Lotta Tynkkynen

Tytöt 17 (50 m)

50 m vu

27,60

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

100 m vu

58,75

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

200 m vu

2.09,85

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

400 m vu

4.40,21

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

800 m vu

10.00,62

Piritta Sarkki

1995

1500 m vu

19.45,05

Mona Kunnas

2013

50 m su

32,45

Aino Lepola

2019

100 m su

1.09,71

Noora Kukkonen

2016

200 m su

2.30,10

Eila Koivu

1998

50 m ru

35,29

Amanda Saari

2015

100 m ru

1.17,26

Amanda Saari

2015

200 m ru

2.53,56

Ada Alajääskö

2015

50 m pu

29,42

Annika Karinkanta

2017

100 m pu

1.04,84

Annika Karinkanta

2017

200 m pu

2.31,68

Annika Karinkanta

2017

200 m sku

2.29,39

Noora Poutanen

2016

400 m sku

5.22,20

Mia Vuopio

1994

4 x 50 m vuv

1.59,08

 

1994

4 x 100 vuv

4.11,09

Emma-Lotta Tynkkynen

2015

Noora Kukkonen

Emma Hällfors

Noora Poutanen

4 x 50 m skuv

2.17,77

 

1993

4 x 100 m skuv

4.45,25

Noora Kukkonen

2016

Noora Poutanen

Emma-Lotta Tynkkynen

Nora Kosonen

4 x 200 m vuv

9.19,18

Milla Kulmala

2013

Emma-Lotta Tynkkynen

Amanda Saari

Mona Kunnas

Naiset (50 m)

50 m vu

26,76

Ida Hulkko

2018

100 m vu

58,75

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

200 m vu

2.09,85

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

400 m vu

4.40,21

Emma-Lotta Tynkkynen

2016

800 m vu

10.00,62

Piritta Sarkki

1995

1500 m vu

19.33,31

Susanna Ellonen

2017

50 m su

30,81

Carita Luukkanen

2017

100 m su

1.05,04

Carita Luukkanen

2018

200 m su

2.30,10

Eila Koivu

1998

Noora Kukkonen

2017

50 m ru

30,53

Ida Hulkko

2018

100 m ru

1.07,42

Ida Hulkko

2019

200 m ru

2.32,54

Carita Luukkanen

2018

50 m pu

28,52

Ida Hulkko

2019

100 m pu

1.04,65

Annika Karinkanta

2018

200 m pu

2.29,67

Mia Vuopio

1997

200 m sku

2.20,56

Carita Luukkanen

2017

400 m sku

5.15,12

Mia Vuopio

1997

4 x 50 m vuv

1.48,10

Aino Puomila

2018

Amanda Suihkonen

Ida Hulkko

Emma-Lotta Tynkkynen

4 x 100 vuv

4.00,27

Aino Puomila

2017

Amanda Suihkonen

Carita Luukkanen

Emma-Lotta Tynkkynen

4 x 50 m skuv

1.57,49

Aino Puomila

2019

Ida Hulkko

Netta Nyberg

Amanda Suihkonen

4 x 100 m skuv

4.18,34

Carita Luukkanen

2018

Ida Hulkko

Annika Karinkanta

Aino Puomila

4 x 200 m vuv

9.08,96

Aino Puomila

2017

Emma-Lotta Tynkkynen

Carita Luukkanen

Susanna Ellonen

Pojat 18 (25 m)

50 m vu

23,2

Mikael Karuveha

2016

100 m vu

50,29

Mikael Karuveha

2016

200 m vu

1.53,20

Juho Eerola

2013

400 m vu

4.03,12

Juho Eerola

2012

800 m vu

8.32,92

Pietari Virta

2014

1500 m vu

16.09,16

Juho Eerola

2012

50 m su

26,67

Miro Vasko

2011

100 m su

57,69

Miro Vasko

2011

200 m su

2.04,67

Deny Belaic

2016

50 m ru

28,6

Mikael Karuveha

2016

100 m ru

1.02,59

Mikael Karuveha

2016

200 m ru

2.16,91

Riku Karhu

2006

50 m pu

25,67

Juho Eerola

2013

100 m pu

56,59

Juho Eerola

2013

200 m pu

2.11,01

Efim Romanov

2018

100 m sku

58,11

Miro Vasko

2011

200 m sku

2.08,19

Pietari Virta

2015

400 m sku

4.38,55

Pietari Virta

2014

4 x 50 m vuv

1.44,40

 

1992

4 x 100 vuv

3.29,71

Mikael Karuveha

2016

Deny Belaic

Pyry Nurmilo

Joona Korhonen

4 x 50 m skuv

1.47,90

Deny Belaic

2016

Mikael Karuveha

Santeri Mettälä

Väinö Kilpeläinen

4 x 100 m skuv

3.53,69

Deny Belaic

2015

Mikael Karuveha

Pietari Virta

Jan Rif

4 x 200 vuv

7,46,38

Mikael Karuveha

2016

Deny Belaic

Joona Korhonen

Pyry Nurmilo

Miehet (25 m)

50 m vu

21,73

Anton Herrala

2017

100 m vu

48,53

Anton Herrala

2016

200 m vu

1.47,73

Anton Herrala

2015

400 m vu

3.58,40

Kalle Varonen

1995

800 m vu

8.32,92

Pietari Virta

2014

1500 m vu

16.09,16

Juho Eerola

2012

50 m su

25,11

Jiri Lepola

2003

Miro Vasko

2016

100 m su

54,86

Petja Yritys

2016

200 m su

1.58,48

Petja Yritys

2016

50 m ru

28,32

Miro Vasko

2016

100 m ru

1.01,93

Riku Karhu

2009

200 m ru

2.14,58

Riku Karhu

2009

50 m pu

23,77

Anton Herrala

2016

100 m pu

52,04

Anton Herrala

2018

200 m pu

2.07,11

Kalle Varonen

1995

100 m sku

55,67

Miro Vasko

2016

200 m sku

2.04,60

Kalle Varonen

1995

400 m sku

4.27,07

Kalle Varonen

1994

4 x 50 m vuv

1.29,36

Anton Herrala

2016

Teemu Viitanen

Tatu Peltonen

Matias Tyry

4 x 100 vuv

3.18,73

Anton Herrala

2016

Teemu Viitanen

Mikael Karuveha

Matias Tyry

4 x 50 m skuv

1.40,03

Roope Kastarinen

2019

Jyri Lähde

Anton Herrala

Tony Eriksson

4 x 100 m skuv

3.40,64

Petja Yritys

2015

Miro Vasko

Anton Herrala

Matias Tyry

4 x 200 vuv

7.25,06

Anton Herrala

2017

Matias Tyry

Teemu Viitanen

Juho Eerola

Pojat 18 (50 m)

50 m vu

24,21

Ville Laine

2013

100 m vu

53,26

Mikael Karuveha

2017

200 m vu

1.58,83

Juho Eerola

2013

400 m vu

4.21,15

Juho Eerola

2013

800 m vu

8.57,77

Juho Eerola

2013

1500 m vu

17.25,77

Juho Eerola

2013

50 m su

28,16

Jiri Lepola

1993

100 m su

1.00,64

Jiri Lepola

1993

200 m su

2.11,75

Jiri Lepola

1993

50 m ru

29,9

Mikael Karuveha

2016

100 m ru

1.05,28

Mikael Karuveha

2016

200 m ru

2.22,52

Eero Koivu

1995

50 m pu

26,57

Deny Belaic

2016

100 m pu

58,11

Deny Belaic

2016

200 m pu

2.11,23

Eero Koivu

1994

200 m sku

2.10,37

Eero Koivu

1994

400 m sku

4.49,13

Eero Koivu

1994

4 x 50 m vuv

1.40,68

Väinö Kilpeläinen

2016

Mikael Karuveha

Deny Belaic

Antti Hakkarainen

4 x 100 vuv

3.34,71

 

2013

4 x 50 m skuv

1.54,10

 

1993

4 x 100 m skuv

4.04,39

 

2013

4 x 200 vuv

8.10,97

 

1993

Miehet (50 m)

50 m vu

22,43

Anton Herrala

2019

100 m vu

50,17

Anton Herrala

2018

200 m vu

1.54,33

Kalle Varonen

1995

400 m vu

4.03,94

Kalle Varonen

1995

800 m vu

8.36,78

Mika Mäkinen

1994

1500 m vu

17.04,24

Kalle Varonen

1994

50 m su

26,88

Miro Vasko

2015

100 m su

58,12

Miro Vasko

2014

200 m su

2.06,79

Kalle Varonen

1996

50 m ru

29,29

Aapo Kilpeläinen

1996

100 m ru

1.05,14

Eero Koivu

1996

200 m ru

2.21,87

Eero Koivu

1996

50 m pu

23,96

Anton Herrala

2018

100 m pu

54,07

Anton Herrala

2018

200 m pu

2.08,93

Kalle Varonen

1995

200 m sku

2.10,07

Petja Yritys

2016

400 m sku

4.39,03

Kalle Varonen

1994

4 x 50 m vuv

1.33,28

Anton Herrala

2019

Tony Eriksson

Teemu Viitanen

Matias Tyry

4 x 100 vuv

3.26,25

Anton Herrala

2016

Matias Tyry

Juho Eerola

Ville Laine

4 x 50 m skuv

1.43,28

Miro Vasko

2016

Mikael Karuveha

Ville Laine

Anton Herrala

4 x 100 m skuv

3.50,70

Petja Yritys

2016

Mikael Karuveha

Anton Herrala

Matias Tyry

4 x 200 vuv

7.49,91

Anton Herrala

2016

Matias Tyry

Mikael Karuveha

Juho Eerola